See arin on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "rup",
"2": "noun"
},
"expansion": "arin",
"name": "head"
}
],
"lang": "Aromanian",
"lang_code": "rup",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "anin"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Aromanian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"alternative form of anin"
],
"id": "en-arin-rup-noun-y3hyRQl6",
"links": [
[
"anin",
"anin#Aromanian"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "arin"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0",
"english": "quickly",
"translation": "quickly",
"word": "arin batean"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"english": "to go fast",
"translation": "to go fast",
"word": "arin egin"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "arin-arin"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"english": "quickly",
"translation": "quickly",
"word": "arin-arinka"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"english": "to make lighter",
"translation": "to make lighter",
"word": "arinarazi"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"english": "to go faster",
"translation": "to go faster",
"word": "arindu"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"english": "race",
"translation": "race",
"word": "arineketa"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"english": "racer",
"translation": "racer",
"word": "arineketalari"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"english": "running",
"translation": "running",
"word": "arineketan"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"english": "to run",
"translation": "to run",
"word": "arineketan egin"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"english": "to start running",
"translation": "to start running",
"word": "arinera eman"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "aringalari"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"english": "solace",
"translation": "solace",
"word": "aringarri"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"english": "running",
"translation": "running",
"word": "arinka"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"english": "frivolity",
"translation": "frivolity",
"word": "arinkeria"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"english": "quickly",
"translation": "quickly",
"word": "arinki"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"english": "lightness",
"translation": "lightness",
"word": "arintasun"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "arintzaile"
}
],
"forms": [
{
"form": "arinago",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "arinen",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "arinegi",
"tags": [
"excessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "eu-adecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "arin",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arina",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinak",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinok",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinek",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinak",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinek",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinok",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arini",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinari",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinei",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinoi",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinaren",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinarekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinokin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinarengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinongatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinarentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinontzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinez",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental"
]
},
{
"form": "arinaz",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "arinez",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "arinotaz",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinarengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinongan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinetan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinean",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinetan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinotan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinetako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "arineko",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "arinetako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "arinotako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinarengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinongana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinetara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinera",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinetara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinotara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "arinarenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "arinenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "arinonganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "arinetaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "arineraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "arinetaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "arinotaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "arinenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinarenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinonganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinetarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinerantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinetarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinotarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinarenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinonganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinetarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinerako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinetarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinotarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinarengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinongandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinetatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinetik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinetatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinotatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinik",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arintzat",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative",
"proximal"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "arin (comparative arinago, superlative arinen, excessive arinegi)",
"name": "eu-adj"
}
],
"hyphenation": [
"a‧rin"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a‧rin"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "eu-adecl"
}
],
"lang": "Basque",
"lang_code": "eu",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"light"
],
"id": "en-arin-eu-adj-macCYXLU",
"links": [
[
"light",
"light"
]
]
},
{
"glosses": [
"swift"
],
"id": "en-arin-eu-adj-ozYDv3n3",
"links": [
[
"swift",
"swift"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "5 5 89",
"kind": "other",
"name": "Basque entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "0 0 58 21 21",
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "0 0 58 21 21",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"fluent"
],
"id": "en-arin-eu-adj-zrvslhnv",
"links": [
[
"fluent",
"fluent"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/aɾin/"
},
{
"ipa": "[a.ɾĩn]"
},
{
"rhymes": "-aɾin"
},
{
"rhymes": "-in"
}
],
"word": "arin"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "tl",
"2": "alin"
},
"expansion": "Tagalog alin",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Compare Tagalog alin.",
"forms": [
{
"form": "arín",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "pronoun",
"2": "arín",
"b": "+"
},
"expansion": "arín (Basahan spelling ᜀᜍᜒᜈ᜔)",
"name": "bcl-head"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a",
"rin"
]
}
],
"lang": "Bikol Central",
"lang_code": "bcl",
"pos": "pron",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Bikol Central entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Bikol Central pronouns",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Bikol Central terms with Basahan script",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Bikol Central terms with missing Basahan script entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "arin man"
},
{
"word": "kasuarin"
},
{
"word": "nuarin"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
4
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
5
]
],
"english": "Which one do you like?",
"text": "Arin man an gusto mo?",
"translation": "Which one do you like?",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"which"
],
"id": "en-arin-bcl-pron-d7wGxV0p",
"links": [
[
"which",
"which"
]
],
"raw_glosses": [
"(interrogative) which"
],
"tags": [
"interrogative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ʔaˈɾin/"
},
{
"ipa": "[ʔaˈɾin̪]"
}
],
"word": "arin"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "arin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arinten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "arinta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "arimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arinteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "arintani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "arimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arintesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "arintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "arimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arintemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "arintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "arimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arintenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "arintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "arimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arintensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "arintaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "adjective form"
},
"expansion": "arin",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ar",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-sisin"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Finnish sisin-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "arka"
}
],
"glosses": [
"superlative degree of arka"
],
"id": "en-arin-fi-adj-zn8QfLDP",
"links": [
[
"arka",
"arka#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"superlative"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "43 57",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Finnish sisin-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "arka"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of arka"
],
"id": "en-arin-fi-adj-JJdc-RqN",
"links": [
[
"arka",
"arka#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural"
]
}
],
"word": "arin"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "noun form"
},
"expansion": "arin",
"name": "head"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Old Norse entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "arinn"
}
],
"glosses": [
"accusative singular of arinn"
],
"id": "en-arin-non-noun-BEWcSowg",
"links": [
[
"arinn",
"arinn#Old_Norse"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"word": "arin"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "la-vul",
"3": "*alīnus"
},
"expansion": "Vulgar Latin *alīnus",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "la",
"3": "alnus"
},
"expansion": "Latin alnus",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "ine-pro",
"3": "*h₂élis-",
"4": "*h₂élsnos"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *h₂élsnos",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "rup",
"2": "anin"
},
"expansion": "Aromanian anin",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "ruq",
"2": "rin"
},
"expansion": "Megleno-Romanian rin",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Probably from a Vulgar Latin *alīnus, from *alnīnus, from Latin alnus + -īnus, ultimately from Proto-Indo-European *h₂élsnos. Compare Aromanian anin, arinu, Megleno-Romanian rin.",
"forms": [
{
"form": "arini",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ro-noun-m",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "arin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arinul",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arinii",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arin",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinului",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arini",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinilor",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arinule",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "arinilor",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
},
{
"form": "anin",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m",
"2": "arini"
},
"expansion": "arin m (plural arini)",
"name": "ro-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"gpd": "arinilor",
"gpi": "arini",
"gsd": "arinului",
"gsi": "arin",
"n": "",
"npd": "arinii",
"npi": "arini",
"nsd": "arinul",
"nsi": "arin",
"vp": "arinilor",
"vs": "arinule",
"vs2": ""
},
"name": "ro-decl-noun"
}
],
"lang": "Romanian",
"lang_code": "ro",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Romanian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "ro",
"name": "Birch family plants",
"orig": "ro:Birch family plants",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"alder"
],
"id": "en-arin-ro-noun-vy0TwJyn",
"links": [
[
"alder",
"alder"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"word": "arin"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "rup",
"2": "noun"
},
"expansion": "arin",
"name": "head"
}
],
"lang": "Aromanian",
"lang_code": "rup",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "anin"
}
],
"categories": [
"Aromanian entries with incorrect language header",
"Aromanian lemmas",
"Aromanian nouns",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"alternative form of anin"
],
"links": [
[
"anin",
"anin#Aromanian"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "arin"
}
{
"categories": [
"Basque 2-syllable words",
"Basque adjectives",
"Basque entries with incorrect language header",
"Basque lemmas",
"Basque terms with IPA pronunciation",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Basque/aɾin",
"Rhymes:Basque/aɾin/2 syllables",
"Rhymes:Basque/in",
"Rhymes:Basque/in/2 syllables"
],
"derived": [
{
"english": "quickly",
"translation": "quickly",
"word": "arin batean"
},
{
"english": "to go fast",
"translation": "to go fast",
"word": "arin egin"
},
{
"word": "arin-arin"
},
{
"english": "quickly",
"translation": "quickly",
"word": "arin-arinka"
},
{
"english": "to make lighter",
"translation": "to make lighter",
"word": "arinarazi"
},
{
"english": "to go faster",
"translation": "to go faster",
"word": "arindu"
},
{
"english": "race",
"translation": "race",
"word": "arineketa"
},
{
"english": "racer",
"translation": "racer",
"word": "arineketalari"
},
{
"english": "running",
"translation": "running",
"word": "arineketan"
},
{
"english": "to run",
"translation": "to run",
"word": "arineketan egin"
},
{
"english": "to start running",
"translation": "to start running",
"word": "arinera eman"
},
{
"word": "aringalari"
},
{
"english": "solace",
"translation": "solace",
"word": "aringarri"
},
{
"english": "running",
"translation": "running",
"word": "arinka"
},
{
"english": "frivolity",
"translation": "frivolity",
"word": "arinkeria"
},
{
"english": "quickly",
"translation": "quickly",
"word": "arinki"
},
{
"english": "lightness",
"translation": "lightness",
"word": "arintasun"
},
{
"word": "arintzaile"
}
],
"forms": [
{
"form": "arinago",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "arinen",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "arinegi",
"tags": [
"excessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "eu-adecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "arin",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arina",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinak",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinok",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinek",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinak",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinek",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinok",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arini",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinari",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinei",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinoi",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinaren",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinarekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinokin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinarengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinongatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinarentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinontzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinez",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental"
]
},
{
"form": "arinaz",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "arinez",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "arinotaz",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinarengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinongan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinetan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinean",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinetan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinotan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinetako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "arineko",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "arinetako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "arinotako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinarengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinongana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinetara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinera",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinetara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinotara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "arinarenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "arinenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "arinonganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "arinetaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "arineraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "arinetaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "arinotaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "arinenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinarenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinonganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinetarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinerantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinetarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinotarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinarenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinonganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinetarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinerako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinetarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinotarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinarengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinongandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinetatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "arinetik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinetatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinotatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arinik",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "arintzat",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative",
"proximal"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "arin (comparative arinago, superlative arinen, excessive arinegi)",
"name": "eu-adj"
}
],
"hyphenation": [
"a‧rin"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a‧rin"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "eu-adecl"
}
],
"lang": "Basque",
"lang_code": "eu",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"light"
],
"links": [
[
"light",
"light"
]
]
},
{
"glosses": [
"swift"
],
"links": [
[
"swift",
"swift"
]
]
},
{
"glosses": [
"fluent"
],
"links": [
[
"fluent",
"fluent"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/aɾin/"
},
{
"ipa": "[a.ɾĩn]"
},
{
"rhymes": "-aɾin"
},
{
"rhymes": "-in"
}
],
"word": "arin"
}
{
"derived": [
{
"word": "arin man"
},
{
"word": "kasuarin"
},
{
"word": "nuarin"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "tl",
"2": "alin"
},
"expansion": "Tagalog alin",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Compare Tagalog alin.",
"forms": [
{
"form": "arín",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "pronoun",
"2": "arín",
"b": "+"
},
"expansion": "arín (Basahan spelling ᜀᜍᜒᜈ᜔)",
"name": "bcl-head"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a",
"rin"
]
}
],
"lang": "Bikol Central",
"lang_code": "bcl",
"pos": "pron",
"senses": [
{
"categories": [
"Bikol Central entries with incorrect language header",
"Bikol Central lemmas",
"Bikol Central pronouns",
"Bikol Central terms with Basahan script",
"Bikol Central terms with IPA pronunciation",
"Bikol Central terms with missing Basahan script entries",
"Bikol Central terms with usage examples",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
4
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
5
]
],
"english": "Which one do you like?",
"text": "Arin man an gusto mo?",
"translation": "Which one do you like?",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"which"
],
"links": [
[
"which",
"which"
]
],
"raw_glosses": [
"(interrogative) which"
],
"tags": [
"interrogative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ʔaˈɾin/"
},
{
"ipa": "[ʔaˈɾin̪]"
}
],
"word": "arin"
}
{
"categories": [
"Finnish adjective forms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish sisin-type nominals",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "arin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arinten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "arinta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "arimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arinteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "arintani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "arimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arintesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "arintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "arimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arintemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "arintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "arimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arintenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "arintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "arimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arintensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "arintaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "arimmattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "arimmittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "arimmittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "arimpineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "arimpinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "adjective form"
},
"expansion": "arin",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ar",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-sisin"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish superlative adjectives"
],
"form_of": [
{
"word": "arka"
}
],
"glosses": [
"superlative degree of arka"
],
"links": [
[
"arka",
"arka#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"superlative"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "arka"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of arka"
],
"links": [
[
"arka",
"arka#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural"
]
}
],
"word": "arin"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "noun form"
},
"expansion": "arin",
"name": "head"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse non-lemma forms",
"Old Norse noun forms",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "arinn"
}
],
"glosses": [
"accusative singular of arinn"
],
"links": [
[
"arinn",
"arinn#Old_Norse"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"word": "arin"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "la-vul",
"3": "*alīnus"
},
"expansion": "Vulgar Latin *alīnus",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "la",
"3": "alnus"
},
"expansion": "Latin alnus",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "ine-pro",
"3": "*h₂élis-",
"4": "*h₂élsnos"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *h₂élsnos",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "rup",
"2": "anin"
},
"expansion": "Aromanian anin",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "ruq",
"2": "rin"
},
"expansion": "Megleno-Romanian rin",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Probably from a Vulgar Latin *alīnus, from *alnīnus, from Latin alnus + -īnus, ultimately from Proto-Indo-European *h₂élsnos. Compare Aromanian anin, arinu, Megleno-Romanian rin.",
"forms": [
{
"form": "arini",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ro-noun-m",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "arin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arinul",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "arini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arinii",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "arin",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "arinului",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "arini",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "arinilor",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "arinule",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "arinilor",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
},
{
"form": "anin",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m",
"2": "arini"
},
"expansion": "arin m (plural arini)",
"name": "ro-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"gpd": "arinilor",
"gpi": "arini",
"gsd": "arinului",
"gsi": "arin",
"n": "",
"npd": "arinii",
"npi": "arini",
"nsd": "arinul",
"nsi": "arin",
"vp": "arinilor",
"vs": "arinule",
"vs2": ""
},
"name": "ro-decl-noun"
}
],
"lang": "Romanian",
"lang_code": "ro",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Romanian countable nouns",
"Romanian entries with incorrect language header",
"Romanian lemmas",
"Romanian masculine nouns",
"Romanian nouns",
"Romanian terms derived from Latin",
"Romanian terms derived from Proto-Indo-European",
"Romanian terms derived from Vulgar Latin",
"Romanian terms inherited from Latin",
"Romanian terms inherited from Vulgar Latin",
"ro:Birch family plants"
],
"glosses": [
"alder"
],
"links": [
[
"alder",
"alder"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"word": "arin"
}
Download raw JSONL data for arin meaning in All languages combined (37.4kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'innesive'",
"path": [
"arin"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "arin",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'innesive'",
"path": [
"arin"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "arin",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"arin"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "arin",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"arin"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "arin",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"arin"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "arin",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"arin"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "arin",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"arin"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "arin",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"arin"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "arin",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"arin"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "arin",
"trace": ""
}
{
"called_from": "form_descriptions/1698",
"msg": "unrecognized head form: Basahan spelling ᜀᜍᜒᜈ᜔",
"path": [
"arin"
],
"section": "Bikol Central",
"subsection": "pronoun",
"title": "arin",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.